Dlaczego nasze konsultacje są takie długie? Bo gadam dużo o fazach wzrostu. Pokazuje Wam jak wygląda realna sytuacja na Waszej skórze głowy. Oto kilka istotnych informacji.

Wzrost włosów ma charakter cykliczny i charakteryzuje się występowaniem powtarzalnych faz wzrostu, regresji i regeneracji. Każdy cykl życia włosa składa się z trzech głównych faz wzrostu włosa.  

1. Faza anagenu, czyli faza wzrostu włosa Faza anagenu trwa od dwóch do sześciu lat. Dotyczy to około 85% włosów. Podczas fazy anagenu, fibroblasty w brodawce skórnej uwalniają sygnały, które wyzwalają proliferację, migrację i różnicowanie komórek macierzy znajdujących się u podstawy mieszka włosowego, tworząc łodygę włosa. Właściwości cebulki włosowej (wielkość) i łodygi włosa (długość) zależą od objętości i liczby komórek znajdujących się w brodawce skórnej. W trakcie tej fazy, włosy rosną około 1 cm na miesiąc.

2. Faza katagenu, czyli faza regresji lub degeneracji włosów Faza katagenu trwa od dwóch do trzech tygodni. W tej przejściowej fazie komórki cebulkowe przechodzą w apoptozę, powodując regresję dolnej części mieszków włosowych. W tym czasie cebulka jest nieaktywna, a włosy przestają rosnąć.

 3. Faza telogenu, czyli faza odpoczynku Faza telogenu jest fazą odpoczynku (dotyczy miedzy 10 a 15% włosów), w zakresie aktywacji i proliferacji. Na tym etapie nie obserwuje się tworzenia łodygi włosowej. To właśnie podczas tej dwu- lub trzymiesięcznej fazy wypada martwy włos, który zostaje wypchnięty przez nowy włos, wchodzący w kolejną fazę anagenu.

CYKL ŻYCIA WŁOSA: PRAWDA CZY FAŁSZ

Jeden rok = jeden cykl życia włosa

Fałsz❗Wiemy, że za życia mieszek włosowy przechodzi średnio od 25 do 30 cykli. To jest cykl życia włosów. Na szczęście jednak liczba włosów, które rosną, jest zawsze znacznie wyższa od liczby włosów, które wypadają: na normalnej skórze głowy z około 150 000 włosów, 85% włosów jest w fazie anagenu, czyli wzrostu.

Czas trwania cyklu wzrostu włosa może się zmienić.

Prawda❗ Cykl wzrostu włosa może zostać przyspieszony z powodu nadmiaru męskich hormonów, androgenów. Zjawisko to zakłóca normalny wzrost włosów: włosy rosną szybciej niż zwykle, jest ich mniej i są cieńsze, aż na stałe wypadają. Jest to łysienie androgenowe, przewlekłe wypadanie włosów (trwające ponad trzy do sześciu miesięcy), trudne do odwrócenia.