Dzisiaj kilka słów o hormonach oraz o tym jak istotny wpływ mają na nasze włosy.                     

Hormony to związki chemiczne, które odpowiadają za regulację procesów chemicznych w naszym organizmie. Zaburzenia w proporcjach hormonów mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i chorób. Mają one także znaczący wpływ na nasze włosy i proces ich wzrostu.

Zaburzenia hormonalne w organizmie mogą prowadzić do nadmiernej utraty lub wzrostu włosów oraz zachodzących w ich obrębie zmian, dzieje się tak m.in. w przypadku:      

Nadczynności i niedoczynności tarczycy, gdzie dochodzi do zaburzenia w poziomie TSH, FT3 i FT4, co skutkuje nadmierną utratą włosów. W przypadku nadczynności łodyga włosa może stać się delikatna, a skóra głowy może być skłonna do przetłuszczania, natomiast przy niedoczynności można doświadczyć suchości włosów, które stają się matowe i cienkie.        

Zaburzeń dotyczących androgenów, co może prowadzić do łysienia androgenowego przejawiającego się miniaturyzają mieszków włosowych i przekształcaniem włosów w vellusy, czyli włosy meszkowe. Dodatkowo nadmiar androgenów u kobiet może prowadzić do hirsutyzmu, czyli pojawienia się nadmiernego owłosienia typu męskiego np. na brodzie, klatce piersiowej.                                                                                                          

Obniżenia poziomu estrogenów po porodzie oraz w wyniku odstawienia antykoncepcji hormonalnej spowodować może intensywne wypadanie na tle telogenowym. Spadek ilości żeńskich hormonów płciowych w okresie menopauzy może skutkować nadmierną ich utratą, zmniejszeniem gęstości oraz osłabieniem.                                                                            

Zaburzeń poziomu kortyzolu-przy niewydolności kory nadnerczy będzie dochodziło do zaniku owłosienia w okolicy łonowej, natomiast przy nadczynności może pojawić się nadmierne owłosienia u kobiet-hirsutyzm.                                                                   

Nieprawidłowy poziom prolaktyny może natomiast powodować zarówno nadmierne wypadanie włosów jak i hirsutyzm, zależnie od mechanizmu działania.

*Ciekawostka: Zwiększony poziom CRH i ACTH stwierdzono u osób z łysieniem plackowatym

Jak zauważyłeś/łaś szukając przyczyny problemów z włosami warto przyjrzeć się swojej gospodarce hormonalnej i wykonać odpowiednie badania krwi, aby znaleźć właściwe rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się nie tylko pięknymi włosami, ale także zdrowym organizmem.