Coraz więcej klientów zgłasza się do gabinetu trychologicznego z problemem nadmiernego wypadania włosów. Po zleceniu i analizie badań często okazuje się, że występują u nich znaczne niedobory żelaza. Żelazo jest pierwiastkiem pełniącym wiele funkcji w organizmie, a do najważniejszych należy udział w syntezie hemoglobiny, która odpowiada za transport i magazynowanie tlenu we krwi.

Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do anemii objawiającej się m.in:

– bladością skóry

nadmiernym wypadanie włosów o charakterze telogenowym

– osłabieniem, uczuciem zmęczenia, sennością

– łamliwością paznokci

– objawami ze strony układu krążeniowo-oddechowego (duszności, kołatanie serca a nawet omdlenia)

– bólami i zawrotami głowy

– osłabieniem siły mięśniowej

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku niedoborów żelaza będzie próba dostarczenia go wraz z pożywieniem. Naszym pierwszym wyborem powinny stać się produkty mięsne o wysokiej zawartości żelaza, gdyż z tych źródeł pierwiastek będzie najlepiej przyswajalny! Warto wspomnieć, że przyswajalność żelaza zwiększa się w obecności witaminy C, dlatego zaleca się spożywanie produktów w nią bogatych.

Produkty spożywcze bogate w żelazo, które warto wprowadzić do swojej diety:

*wątróbka

*podroby drobiowe

*pestki dyni, nasiona słonecznika

*fasola, soczewica, groch

*soja

*kakao, gorzka czekolada

*pietruszka, szpinak

*suszone morele

*wołowina

*jaja

*ryby

Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć wystarczającej ilości żelaza wraz z dietą warto dopiero wówczas rozważyć jego suplementację. Przed rozpoczęciem suplementacji upewnij się jednak, że jest ona niezbędna, wykonując badania poziomu żelaza we krwi. Wybierając suplement diety należy zwróć uwagę na preparaty, które poza wspomnianym żelazem posiadają składniki wspierające jego wchłanianie oraz pracę układu krwiotwórczego takie jak np.: laktoferyna, witamina c, kwas foliowy czy witamina B12.